Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de Maraş’ı ziyaret etti..haber detayı

  • 2 Years ago
  • 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın daveti üstüne KKTC’nin 37’nci kuruluş yıldönümü törenleri kapsamında KKTC’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyareti kapsamında Lefkoşa’da Atatürk Anıtı’nı ziyaret ettikten ardindan Dr. Fazıl minik Bulvarı’ndaki resmi geçit merasimine katıldı. merasimin derhal peşinden Erdoğan, ulusalci devinim Partisi (MHP) genel Başkanı hükümet Bahçeli ile 46 sene ardindan açılan kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Öncelikle sizlerle 37. Yıldönümünden tek arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. ama şu Kapalı Maraş bölgesini gördükten ardindan neden acep cenup ve şimal olarak bu kapalı Maraş bölgesi bütün bu güzelliğiyle buraların halkından ırak tutulmuş, kapalı tutulmuş bu düşündürücüdür” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taşınmaz esya Komisyonu’nun da devreye girmesiyle Güney’de kimler varsa Taşınmaz esya Komisyonu’na müracaat etmek suretiyle buradaki malları nerdeyse nasılsa bunların hepsinin bedeli ödenmek suretiyle buralar sahiplerini bulur ve sahiplerini bulduktan ardindan da bu iş çözüme kavuşur. sene 1974, sene 2020. Yıllar senesi burası bunun benzeri kalmış. Artık diyoruz ki tek adım atalım ara alalım. Zira beynelmilel nazar Katiyen şimal Kıbrıs’ı adil paylaşımda muhatap almamıştır” dedi.

“Artık kendisinin göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız”

Güney Kıbrıs’ın Bürgenstock’taki görüşmelerde alınan kararlara uymadığını ve referandumda “hayır” dediğini hatırladan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için karşın şimal Kıbrıs’ın Sanki cezali edildiğini Güney’in ise su üyesi yapıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O çalışmaların o görüşmelerin kendisi içinde var olan biri olarak o görüşmelerdeki müzakerelerdeki insanlara, Başka bir deyişle şimal Kıbrıs’a yapılan adaletsizliği Katiyen hazmetmek mümkün değildir. Artık kendisinin göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız. Onun amaciyla de bugünkü Kapalı Maraş kisminda attığımız bu adım, 15 vakit evvel buraya atılan adım ve süratle yapılan çalışmalarla tertemiz tek asama başlamıştır. Buranın hakikat sahipleri aslında bellidir ve şimdi de burası hakikat sahiplerine kavuşacağı bugünü beklemektedir” dedi.

Erdoğan konuşmasının sonunda, “Özellikle muhatabım kardeşim Ersin Bey’e de bu çabası bu cesareti amaciyla teşekkür ediyorum. Kendisini kutlama ediyorum, atılacak adımlarda da her vakit yanında olduğumuzu, ülkemiz olarak anavatan olarak onlarla birlikte devinim edeceğimizi dile getirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Redwin