ABD, Trump döneminde Küba’ya getirilen yaptırımları hafifletti..haber detayı

  • 1 month ago
  • 0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, iki memleket arasında ayrı var olan ailelerin tekrar tek araya gelmesini kolaylaştırmak ve Kübalı girişimciler amaciyla dahada elverişli tek iş ortamı oluşturmak amaciyla Küba’ya baz alinarak Bir takım yaptırımların kaldırıldığını duyurdu.

Price, Biden yönetiminin aile birleşimi programını tekrar başlatacağını, konsolosluk hizmetlerini ve vize işlemlerini iyileştirerek dahada çok Kübalının itinali göç kanalları aracılığıyla ABD’deki ailelerine kavuşmasını mümkün kılacağını ifade etti. Price idarenin “ailelerin Küba’daki akrabalarını ziyaret etmesini ve ABD’lilerin Küba halkıyla münasebet kurmasını, iş ve eğitim amaciyla ülkeye gitmesini kolaylaştıracağını” söyledi.

Price, Küba’ya her üç ay amaciyla bin dolar kazanç gönderme kısıtlamasının da kaldırıldığını aktardı.

ABD uzunca yıllardır Küba’ya ambargo uyguluyor. ABD-Küba ilişkilerinde yumuşama amaciyla çaba gösteren Daha önceki reis Barack Obama yönetimi, 2015 seneninde Havana’daki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ büyükelçiliğini tekrar açmıştı. İkili ilişkiler, Küba’ya baz alinarak politikaları sertleştiren evvelki reis Donald Trump’ın idaresi esnasında hatri sayilir büyüklükte ölçüde kötüleşmişti.

Kalın: ABD'nin F-16 talebine onay vereceğini umuyoruz İlginizi Çekebilir Kalın: ABD’nin F-16 talebine onay vereceğini umuyoruz 5 sualde Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya azalik süreci İlginizi Çekebilir 5 sualde Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya azalik süreci

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Redwin