Zam geldikçe vatandaşın gazına el koyacaklar

  • 1 year ago
  • 0
Enerji Piyasası düzen etme Kurulu’nun (EPDK) vatandaşın zamdan evvel peşin tediye yaparak evvelce satın aldığı doğalgaza sonradan zam yapılmasının önünü açan düzenlemesine tepkiler artıyor.

Tüketici Hakları Derneği (THD), tertemiz düzen etme hasebiyle doğalgaza yapılan her zamdan ardindan vatandaşın evvelce aldığı doğalgazın tek bölümüne el konacağını açıkladı. THD Başkanı Turhan Çakar, şirketlere kazanç sağlayacak bu kararın iptali amaciyla dava açacaklarını bildirdi.

PEŞİN ÖDEYENE DE ZAM EPDK'nın yaptığı düzenlemeyle evvelce karta yüklenen doğalgaza sonraki zamlar yansıtılacak.

PEŞİN ÖDEYENE DE ZAM
EPDK’nın yaptığı düzenlemeyle evvelce karta yüklenen doğalgaza sonraki zamlar yansıtılacak.

“Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve alıcı Hizmetleri Yönetmeliğinde farklık Yapılmasına değin Yönetmelik” ile kartlı ve ön ödemeli doğalgaz kullanan milyonlarca vatandaşın da sonradan gelen zamlardan etkilenmesinin önü açılmıştı. düzen etmeyi değerlendiren THD, tertemiz kararla milyonlarca vatandaşın Sanki cezalandırıldığını bildirdi.

YASALARA AYKIRI

THD Başkanı Çakar, yönetmeliğin Tüketicinin savunması Hakkındaki Yasa’ya, Borçlar Kanunu’na ve başka alakalı yasalara ters olduğunu, tüketicinin dahada evvel aldığı malın tek bölümüne dahada ardindan yapılacak zam neden gösterilerek el konulamayacağını vurguladı. Çakar, “Doların artışıyla birlikte konutlarda kullanılan doğalgaza şimdiden yüzde 9 zam yapıldı. Görülüyor ki, dolardaki artış ayni ritimde devam ederse bundan ardindan yağmur benzeri zam gelecek” dedi.

Çakar, yönetmeliğin iptali amaciyla dava açacaklarını belirterek, “Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Enerji Bakanı’na ve Ticaret Bakanı’na sesleniyoruz: Hukuka ve yasalara ters var olan bu düzen etmeyi yürürlükten kaldırınız, durdurunuz” çağrısı yaptı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir