Ukrayna’dan dikkat çeken nükleer silah açıklaması!

  • 4 Months ago
  • 0

Birleşmiş Milletler (BM) genel Kurulunda düzen eden Ukrayna oturumuna katılan ve burada tek konuşma yapan Poroşenko, ülkesinin doğusundaki krizin halihazırda Avrupa’daki en uzunca süreli çatışma olduğuna ve beş senedir Ukrayna halkının sıcak çatışmalar arasında yaşadığına dikkati çekti. Rusya’nın başlattığı savaşı bitirme niyetinin olmadığını müdafaa eden Poroşenko, çatışmalarda şimdiye civarindan 13 bin kişinin can verdiğini ve 28 binden çok kişinin yaralandığını ifade etti.

BASKI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Rusya’nın geçen sene kasım ayında gözaltına aldığı, dahada ardindan da tutukladığı 24 Ukrayna askerini Daha hür bırakmadığını ve askerlerin hür bırakılması amaciyla yapılan çağrıları göz ardı ettiğini söyleyen Poroşenko, ”BM genel Sekreteri’ne Ukrayna askerlerinin hür bırakılması amaciyla Moskova’ya baskı yapması çağrısı yapıyorum” diye konuştu.

Geçen sene kasım nihayetinde Karadeniz’de bulunan Kerç Boğazı yakınlarında Rus harp gemileri, Ukrayna harp gemilerine kara sularını ihlal ettiği iddiasıyla silahlı müdahalede bulunmuş, Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait üç gemideki 24 askeri çalisan gözaltına alınmıştı. Kırım’daki Rus mahkemesi Ukraynalı askerlerin iki ay yakalanmis kalmasına karar vermiş, derhal peşinden askerler başşehir Moskova’daki cezaevine gönderilmişti. Moskova’daki Lefortovskiy Mahkemesi’nde geçtiğimiz hafta yapılan iki duruşmada 24 Ukraynalı askerin tutukluluk süresi 24 Nisan’a civarindan uzatılmıştı.

RUSYA’YA HİBRİT SAVAŞ SUÇLAMASI

Poroşenko, Rusya’yı hibrit tek harp yürütmek ve Ukrayna’da kuruluşlara ve altyapıya siber saldırılar düzenlemekle de suçladı. Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da 32 bin 500 askeri çalisan ve çok sayıda roket sistemleri, harp uçakları, harp gemisi ve denizaltılar bulundurduğunu kaydeden Poroşenko, ”Rusya’nın Kırım’a nükleer silahlar konuşlandırma olasiligi göz ardı edilemez. Altyapı Zati var ve Rusya nihayet beş senesi bu altyapıyı yenilemek amaciyla kullandı. Karadeniz’de eşi benzeyen görülmemiş askeri yığınağa şahit oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Poroşenko, Ukrayna’nın doğusunda gerginliğin artabileceği ve çatışmaların tekrar başlayabileceği ile alakalı ise ikazda bulundu. Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesini ve ülkenin doğusundaki Donbas kisminda ayrılıkçıların duyuru ettiği sözde idaresi tanımayan Türkiye, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyor. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir