Son dakika haberi… Brexit anlaşması üçüncü kez reddedildi!

  • 5 Months ago
  • 0

Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış (Brexit) tarihi olarak için 12 Nisan’a iki hafta kala, Başbakan Theresa May’in su ile vardığı ve her reddedilişinde su ile üzerinde makyaj yaptığı anlaşma tek sefer dahada parlamentoyu aşamadı.

Brexit anlaşması Avam Kamarası’nda üçüncü sefer reddedilirken bu sefer arada 58 oy ayrım vardı. Anlaşma dahada evvel ocakta ayında 230, bu ay ise 149 oy farkla reddedilmişti.

Bu sonuçla May’in Brexit politikası çökerken; İngiltere, İskoçya, Galler ve şimal İrlanda’dan oluşan Britanya’nın en azından yakın geleceği amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek belirsizlik oluştu.

Üçüncü maglubiyetin derhal peşinden yüzü kıpkırmızı şekilde konuşan May, bunun çok ağırbaşlı sonuçlarının olacağını söyleyip “Korkarım bu sürecin parlamentodaki sınırlarına varmış bulunuyoruz” dedi.

Muhafazakar Parti lideri, ülkenin 12 Nisan’da ‘yasal yükümlülük’ olarak AB’de ayrılacağını ve bunun da anlaşmasız Brexit’i engellemek emeliyle tertemiz tek yasal düzen etme uygulamak amaciyla yeteri civarindan vaktin kalmadığı mananına geldiğini dile getirdi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi öncüsü Jeremy Corbyn’in evvel izahı “Theresa May gitmek zorunda, gelecekte belirsiz tek tarihte değil, derhal şimdi” oldu. Corbyn acele seçenek çağrısında bulundu.

BUNDAN ardindan NE OLACAK

Yasal olarak AB’den ayrılış tarihi 29 Mart Başka bir deyişle bu erken olarak öngörülüyordu. ama AB’nin Brexit’in dahada ileri tek tarihe ertelenmesi talebine şartlı onay vermesi sonrası Avam Kamarası da çıkış tarihini ertelemeyi onay etmişti.

AB, anlaşmanın parlamentodan geçmemesi seklinde Britanya’nın 12 Nisan’da birlikten ayrılması gerektiğini, ama anlaşma parlamentodan geçerse Brexit’in 22 Mayıs’a civarindan erteleneceğini açıklamıştı.

Britanya var şartlarda ya AB’den Brexit’in tek vakit dahada ertelenmesini isteyerek mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak veyahut AB’den anlaşma olmadan ayrılacak.

Ancak Londra’nın Brüksel’den Brexit’in 22 Mayıs’tan sonraki tek tarihe ertelenmesini istek etmesi seklinde birlik üyesi 27 ülkenin de bunun için onay vermesi gerekiyor.

BUGÜN NE OYLANDI?

Üçüncü sefer reddedilen kroki anlaşmada, hür dolaşımın bitmesi ve su ile Britanya arasında ‘tek gümrük bölgesinin’ kurulması, Britanya’nın AB’den ayrılmasının derhal peşinden 21 aylık tek geçiş sürecine geçilmesi öngörülüyordu.

Britanya-AB ilişkilerinin geleceğini düzen eden siyasi deklarasyon, bu erken oylanmadı.

Daha evvelki evvel iki oylamada kroki metinle birlikte oylanan, ama bugünkü oturumda oylamaya sunulmayan siyasi deklarasyonda, Britanya-AB ilişkilerinin geleceğine değin yenilemeler yer alıyordu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir