Sabotaj olduğu iddia edilen elektrik kesintileri Venezuela’da hayatı durdurdu

  • 3 Months ago
  • 0

Bir sene evvel mümkün tek sabotaja karşı silahlı güçten önlem almasını istek eden Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro’nun korktuğu başına geldi. Venezuela Haberleşme Bakanı, kesintileri AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından yapılan sabotaja bağladı. ABD’den ise “Enerji yetersizliği ve açlık, Maduro rejiminin yoksun kalmasının sonucudur” izahını yaptı.

Venezuela hükümet reis Yardımcısı Delcy Rodriguez, ülkenin çoğunu etkileyen akım kesintisi hasebiyle okullarda ve iş yerlerinde tek hergün tatil duyuru edildiğini açıkladı. Rodriguez, twitter hesabından, “Devlet Başkanı Nicolas Maduro bu erken amaciyla okullar ve iş yerlerini tatil duyuru etti. Ülkede akım hizmetinin art kazanılması amaciyla yapılan çalışma ve gayretleri kolaylaştırmak emeliyle emperyal akım savaşının kurbanı olduk ama birleşen Venezuelalılar kazanacak. Darbecilere geçiş yok” ifadelerini paylaştı.

Sabotajın arkasında “Rubio var” iddiası

Tüm ülkeyi karanlığa gömen akım kesintisi Bir gün evvel akşam saatlerinde başladı. Bu erken saatlerinde kesintinin ayni ritimde devam etmesi üzerine, hükümetten ülkedeki akım üreten anne baraja karşı “sabotaj” yapıldığı izahı geldi. Haberleşme Bakanı Jorge Rodriguez, kesintilerin arkasında ABD’li senatör Marco Rubio’nun olduğunu argüman etti. Maduro da akım kesintileri sonrasında, ”Bu açıkça tek akım savaşı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ öncülüğündeki emperyalizm halkımıza karşı yenilecek. Hiçbir şey ve hiç kimse Bolivar ve Chavez halkını yenemez. Vatanseverler azimle hep birlikte” tweetini paylaştı.

Maduro, sabotaj amaciyla tek sene evvel uyarmıştı

Böyle tek sabotajın gerçekleşebileceğine inanan Maduro, tek sene evvel silahlı kuvvetlere akım sisteminin kurulumlarının savunması amaciyla hususi tek tasarının devreye sokulmasını emretmişti. uzman olanlar ise sosyalist hükümeti ağırbaşlı tek ahenk gösteren ücret krizin ortasında olduğu amaciyla altyapı bakımına yatırım yapamadığı amaciyla kesintinin yaşandığı ile alakalı suçluyor.

Rubio’dan kati açıklama

Maduro’yu en kati şekilde tenkit eden kişi var olan ABD’li Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio ise, Rodriguez’in kendisini suçladığı videoyu tweetleyerek, “Hayır, Austin Powers filminden Dr. Evil değil, bu Karakaslı Bob. tek hidroelektrik santralini şahsen sabote ettiğimi kim, nasıl alana çıkardı? ulusal kapsamda çok hatri sayilir büyüklükte tek karartmaya nasıl neden oldum?” diye Sanki alay etti.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, “Elektrik kesintisi sıradan Venezuelalıları inciten tek yıkıma neden oldu. ABD’den kaynaklanmıyor. Kolombiya’dan veyahut Ekvador’dan veyahut Brezilya veyahut Avrupa’dan da kaynaklanmıyor. Enerji yetersizliği ve açlık, Maduro rejiminin yoksun kalmasının sonucudur. Maduro’nun politikaları Yalnızca karanlığı getirir. Yiyecek yok. İlaç yok. Şimdi, enerji yok. O vakit Maduro da olmayacak” tweetlerini paylaştı.

Şu anda ülkede hayat durdu

Öte istikametten şu anda ülkede metrolar çalışmıyor, trafik lambaları işlemiyor. Simon Bolivar beynelmilel Hava meydanı da kesintiden etkilendi. Ayrıca, Venezuela’nın Deportivo Lara ile Ekvador’un Emelec takımları arasında oynanması tasarilanan Libertadores Kupası mücadelesi da ertelendi. Karakas’ın Bir takım kesimlerinde milletçe kesintileri tencerelere vurarak protesto etti. akım kesintisinin web ve telefon irtibatlarını da etkilediği bildirildi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir