Pusula ve Kıble Saati ile Kıble Tayini

  • admin
  • 3 Months ago
  • 0

Namazın sıhhati açısından kıblenin ne kadar önemli olduğunu her Müslüman bilir. Zira kıble namazın şartlarından birisidir. Araştırma yapılmaksızın herhangi bir yöne doğru namaz kılınmaz. Peki kıble tayininde kullanılan yöntemler nelerdir?
Kıble tayininde kullanılan metotların başında pusula kullanımı gelir. En geçerli yöntemlerden birisi olan kıble pusulası kullanımı pek mühimdir. Fakat pusula kullanımını bilmeme veya manyetik sapma açısının bilinmemesi en büyük handikaplardır.

Pusula kullanmasını bilen ehil kimseler tarafından pusulanın kullanımı bu noktada önem arz etmektedir. Bunun için oluşturulmuş ve manyetik sapma açısını da veren bir takım siteler de yok değildir. Yerleşim biriminize ait kıble açısını bu çalışmalardan almak suretiyle bu sorunu çözebilirsiniz. Bu sitelerin başında kiblebulma.com gelmektedir.

Pusula ile kıble yönünü bulmakta tereddüt yaşayanlar farklı yöntemlere meyletmektedir. İkinci yöntem olarak kıble istikametini belirlemek gayesiyle kıble saatinin kullanılması gelir. Pratik ve güvenilir yöntem olması dolayısıyla bu yöntemin tercih edilmesini öneriyoruz. Namaz takvimlerinin namaz cetveli sütunlarının en sonunda yer alan kıble sütunundaki vakitte güneşe doğru dönen kimse aynı zamanda kıbleye dönmüş olur.

Görüldüğü üzere bulunduğunuz şehrin kıble yönünü öğrenmek için o güne ait kıble saati vaktinde güneşe dönmeniz kıble istikametini öğrenmeniz için yeterli olmaktadır. Kıble saati ile kıble yönünü bulmak isteyenlere pratik bilgiler kiblebulma.com adresinde verilmiştir. İlgili kıble sitesinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir