Otobüsçülerden ekonomik adım! Uçak bileti satışına başladılar

  • 3 Months ago
  • 0

Otobüs firmaları nihayet senelerde yükselen maliyetlerden dolayı güç günler yaşıyor. bazı konkordato duyuru ederken bazı ise iflas ediyor. Şimdi ise sektörde tertemiz tek iş kolu açıldı. Bir takım otobüs firmaları artık web sitelerinden tayyare bileti satışına başladı. Sektör yetkilileri ilerleyen günlerde bu Vaziyetin dahada da yaygınlaşacağını söylüyor.

YÜZDE 18 KAR

Otobüs firmaların artık kazanç kazanamadığını belirten Büyük İstanbul Otogarı Esnaflar Derneği Başkanı Şahap Önal sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Otobüs firmaları artık acentecilik dokümanı alarak tayyare bileti satmaya başladı. Yapılan satışlardan bilet başına firmalar yüzde 18 ile yüzde 25 oranında kazanç kazanıyor. Başka bir deyişle 500 liralık bilet satıyorsa bunun yüzde 18’i otobüs firmasına kalıyor.” dedi.

TÜRSAB Acentesi olmadan bu işi yapamayacaklarını belirten Önal, “Acentecilik dokümanı olmayan bu işi yapamaz. Bir takım firmaların bu dokümanları var ama olmayanlar da bu satışı kaçak yollardan yapıyor. Biz İhtiyaç duyulan şikayetleri yaptık. ” dedi. Önal Otogar’da yaşanan sorunlara yöneticilerin el atmasını istiyor.

ULAŞIMDA ENTEGRASYON DÖNEMİ

Konuyu ulaşımda entegrasyon çagi olarak nitelendiren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, “Firmalar yolcu acentesi dokümanı almak kaydıyla artık tayyare bileti satmaya başladı. acele davranan Bir takım otobüs firmaları pazardaki paylarını artırmak amaciyla bu satışlara başladı.” dedi.

 

AMAÇ; OTOBÜS BİLETİ SATIŞLARINI DA ARTIRMAK

Bu uygulamanın yanında otobüs bileti satışlarının da artacağını belirten reis Yıldırım sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada,”Uçak bileti satışlarını Bir takım markalar yapıyor evet ama bunun yanında otobüs bileti satışının da artması hedefleniyor. Örneğin Ankara’dan Edirne’ye gidecek var olan vatandaşın otobüs bileti alması şart. Firmanın sitesine girip bütün bilet işlerini halledebiliyor. yurttaş iki sefer uğraşmamış oluyor. hemide firma otobüs biletinden ayni vakitte da tayyare biletinden kazanıyor. ” dedi.

 

UYGULAMA ne türlü İŞLİYOR?

İsmini saglamak istemeyen başka tek sektör yetkilisi ise sozcu.com.tr’ye yaptığı izahta sefer ve araç sayılarının ağırbaşlı oranda azalmış olmasının firmaları bunun benzeri tek uygulamaya yönlendirdiğini söylüyor. Ayrı olarak yapılan uygulamanın şaşkınlıkla karşıladığını belirtiyor. Peki uygulama nasıl işliyor?

Otobüs bileti satan firmalar acenta  işletmeciliği dokümanını alıyor. ama bu vesikayı almak şartıyla tayyare bileti satabilirler. Hali hazırda bu uygulamayı şu vakit Metro ve Nilüfer Turizm yapıyor. Bu vesikayı aldıktan ardindan firmalar otobüs biletlerinin yanında tayyare bileti de satabiliyorlar.

 

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir