Mesai ücreti hesaplama işlemi nasıl yapılır? Fazla mesai ücreti ne kadar olmalı?

  • 4 Months ago
  • 0

İşçi ile işverenin çoklukla mahkeme yoluna gidilerek çözümlenmeye çalışılan en mühim anlaşmazlıklarından biri var olan çok mesai ücreti, işçinin yasal çalışma saatinden çok çalışması sonrasında işveren tarafından ödenmesi koşul olan ücrettir. çok mesai ücreti hesaplama işlemi nasıl yapılır? çok mesai ücreti ne civarindan olmalıdır? özellikle bu mevzu ile alakalı açılan davaların çok olmasından ve mevzu ile alakalı akıllarda Sual işareti olmasından dolayı ayrıntılı tek havadis hazırladık. İşte çok mesailerle alakalı haberimizin ayrıntıları…

FAZLA MESAİ NEDİR?

4857 sayılı İş Kanunu’na göre tek işçinin haftalık 45 saat çalışma hakkı vardır. eğer işçi haftalık çalışma saatlerinde yasada anlatilan süresi aşıyorsa işvereni tarafından çalışılan her saat amaciyla yüzde 50 zamlı olarak ücret ödenmelidir.

Aynı vakitte her ne koşulda ve vaziyette olursa olsun tek işçi kendisinin rızası olsa dahi hergün 11 saatten çok çalıştırılamaz. 18 yaşını doldurmayan, sağlık vaziyetleri çalışmaya elverişli olmayan, hamile, tertemiz doğum yapmış ve bebek emziren işçiler ve kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçiler çok mesai yapamazlar.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ HESAPLAMA İŞLEMİ ne türlü YAPILIR?

Çalışanın haftalık 45 saati aşan çalışmalarında, çalışılan her saat amaciyla yüzde 50 zamlı ücret ödenmelidir. Bunun hesaplaması amaciyla ise çok mesai yapan işçinin saatlik fiyatını bilmek gerekmektedir.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ NE civarindan OLMALI?

– 2019’da minimum ücret brüt 2.558,40 TL’dir. İşçinin saatlik tutarını bulmak amaciyla tek aylık çalışmanın saatlik değeri var olan 225 saate bölünür.

2.558,40/225=11,37 Lira Saatlik ücret.

– çok mesai ise, çalışılan saat başına yüzde 50 zamlı olduğuna göre yukarıda bulunan saatlik ücret tek buçuk ile çarpılır.

11,37 x 1,5=17,055 Lira yüzde 50 zamlı ücret.

– çok mesai fiyatını bulmak amaciyla 45 saatin üzerinde çalışılan saatleri % 50 zamlı olarak hesaplıyoruz.

50 – 45 = 5 saat çok mesai.

5 saat x 17,055 Lira = 290,87 Lira çok mesai ücreti ödenecektir.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir