İş Konuşuyoruz 36. Bölüm: TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan 

  • 27 Days ago
  • 0

KAMERA: Kubilay Altuğ KURGU: Korhan Topçuoğlu

-Kendinizden kısaca laf eder misiniz?

Aslında bendeniz inşaat mühendisiyim. ama üniversitede yaptığım stajlar esnasında inşaat mühendisliğinin çok da düş ettiğim iş olmadığını anladım. (Yaptığım konuşmalarda, toy kardeşlerime üniversite hayatlarında önemli, kıymetli stajlar yapmalarını öneri ediyorum.) Üniversiteyi bitirdikten ardindan Sony’de çalışırken perakendenin tadına vardım. Perakende kanıma girdi diyebilirim ve ardindan iki müsterek olarak kendisinin işimi kurdum. dahada sonrasında 2000 seneninde Sabancı’nın tek tekstil şirketine girdim. 2004 seneninde ise Teknosa’ya satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak başladım. 2015 yılından bu yana da Teknosa’nın genel müdürlüğü görevini yürütüyorum. Oldukça ulaşılabilir biriyim. yasamsal medyada oldukça aktifim.

PİYASADA CANLANMA EMARELERİ VAR

-Teknosa olarak 2019 senesi beklentilerinizi karşıladı mı? 2020 senesi amaciyla beklentileriniz nelerdir?

2019 yılını konuşurken aslında belli tek süre geriye sarıp geçen senenin Temmuz- Ağustos dönemine gitmek gerekiyor. Zira Temmuz- Ağustos döneminde yaşadığımız o hatri sayilir büyüklükte kur hareketi aslında iyi gitmeyecek 2019 yılının habercisiydi. 2018 seneninde sektör 60 milyar TL’ye erişti ve yüzde 9.5 büyüme oldu. Adette ise yüzde 10’luk tek küçülme olmuştu. ama 2019 seneye girerken evvel altı ayda sektör Yalnızca yüzde dört büyüdü. Aslında kurun ve enflasyonun yüzde 20’ler civarında büyüdüğü tek yeryüzünde pazarın yüzde dört büyümesi belli tek süre güç tek 6 ay geçirdiğimizin mühim tek göstergesi. 2019 yılının evvel altı ayında 35 milyar TL’lik tek sektör büyüklüğüne ulaştık. Adetlerde ise küçülme yüzde 13 oranında oldu. toplaminda elektronik perakende pazarımız evvel altı ay amaciyla çok hızlı geçti diyemeyiz. Bundan sonraki eylül-aralık çagi bizim en hızlı olduğumuz aylar. Faizlerin de düşmesiyle birlikte , kurun belli tek stabilizasyona ulaşması hasebiyle piyasada tek canlanma emareleri var. Dolayısıyla biz bu nihayet dört aya dahada müspet bakıyoruz. 2020’de de piyasanın dahada iyi olacağı istikametinde tek beklentimiz var.

-2018 seneninde yaşanan kur hareketini şirket olarak nasıl atlattınız?

Geçen sene o kurun zıplaması özellikle biz perakendeciler amaciyla ücret yapmayı çok zorlaştırıyor. tabiki derhal o kur artışlarını fiyatlara yansıtmıyoruz. her biri o elindeki stokları, Türkiye’ye girmiş o ithal ürünleri satıyor. elbet tek süre ardindan tertemiz giren ürünler tertemiz fiyatlarla tertemiz kurlarla giriyor. İşte o dönemde ücretleri tahminlemek, rekabette doğru fiyatlarla ugras etmek orada tek zorluk yaşanıyor. Haliyle bu vaziyete hemide perakendeci alışıyor ayni vakitte da alıcı alışıyor. bütün bu yaşananlar pazarın büyümesine menfi etki gösterdi.

sozcu.com.tr ekonomi Editörü Derin Gökçe- Teknosa genel Müdürü Bülent Gürcan

-Kurum olarak e-ticarete verdiğiniz önemden belli tek süre laf eder misiniz?

Bundan 10 sene evvel hayatımıza web girdiğinde ‘eyvah mağazacılığın sonu mu geliyor’ diye bu konuşmaları yaşadık. ama bu erken geldiğimiz yeryüzünde çok net görüyoruz ki aslında web bizim benzeri firmalar amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek şans… Zira bu erken müşterilerimizin yüzde 77’si evvel teknosa.com’a bakarak geliyorlar. Dolayısıyla ürünü incelemiş, fiyatlarını kıyaslamış, özelliklerini görmüş nihayet derece bilgili geliyorlar… elbet her halükarda mağazamızdaki satış danışmanlarımızın verdiği bilgide nihayet derece değerli. Satış sonrası hizmetlerde de bizim benzeri hemide online hemide offline çalışan firmaların katma değerleri çok fazla oluyor. bu erken Türkiye’de internetin hissesi yüzde 5.3. Daha Avrupa ve gelişmiş batı ülkelerinin düzeyinde değiliz ama hızlı büyüyoruz. Teknosa’da bu nispet yüzde 7 civarında. Dolayısıyla biz bu çoklu kanala hatri sayilir büyüklükte yatırımlar yapıyoruz.

CEP TELEFONU SATIŞLARI İLK kez KÜÇÜLDÜ

-ÖTV oranlarının artırılması ve kredi kartlarındaki taksit oranlarının sınırlandırılması sizin sektörünüzü, satışlarınızı nasıl etkiledi?

Bir miktar daralma oldu tabi. Bizim marketin lokomotifi var olan 2019 seneninde evvel kez olarak gsm telefonu yüzde 9 oranında küçüldü. hemide ÖTV’nin, hemide fiyatların yükselmesi, kredi kartındaki kısıtlamalar ciroların düşmesine neden oldu.

-Tüm bunların yanı sıra Yanındayız Derneği”nin yönetim heyeti üyesisiniz… Türkiye’deki kadına şiddet olaylarının analiz etmesi amaciyla sizin açınızdan ne yapılması gerekir?

Ben bu yasamsal cinsiyet eşitliğini savunmaya kollamaya çalışan ve cinsiyet ayrımcılığı ile alakalı her biçimde konuda erkeklerin rolünü belirten Yanındayız Derneği’nin kurucu yönetim heyeti üyesiyim. özellikle bu konuyla alakali erkeklerin bilinçlenmesi kadının yasamsal cinsiyet eşitliği ile alakalı hakkının savunması ve verilmesi gerektiğini müdafaa eden tek derneğiz. bendeniz de orada hatri sayilir büyüklükte tek keyif içinde görev yapıyorum. netlikle gelişmiş ve gelişmekte var olan toplumlarda kadın çok değerli. hemide yasamsal yasamda hemide ailelerde kuvvetli kadınlar, kuvvetli aileler kuvvetli toplumlar yaratıyor. Burada gidecek çok yolumuz var. her birimiz Ne yazık ki kadınlarla alakalı basında devamlı menfi haberler gözlemliyoruz. Biz hemide birey olarak ayni vakitte da şirket olarak yasamsal cinsiyet eşitliği ile alakalı çok duyarlıyız. bu erken Teknosa’da kadın çalışan oranımız sektörün üzerinde oldukça yüksek. Benim de tek toy kız babası olarak bu konuyla alakali ayrı tek hassasiyetim var.

Avrupa büyüme gsm telefonu ekonomi haberler web İş konuşuyoruz Kadın ÖTV sektör Sony ülkemiz
nihayet güncelleme: 13:13 25.09.2019
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir