İlk Fotokopi Makinesi

  • Mustafa
  • 14 Days ago
  • 0

Sanayi devrimi sırasında iş dünyasının büyümesi, elle kopyalamaktan daha verimli yollar aramaya zorladı. Karbon kağıdı ilk olarak 19. yüzyılın başlarında kullanılmıştır. 1840 yıllarının sonunda, ilk olarak fotokopi makineleri kullanılmıştır. Çünkü giden gelen yazışmaların kopyalanması gerekiyordu. Tabi bu kopyalama ile bulunan yöntem ve geliştirilen cihaz, ilk fotokopi makinesi oldu.

Tabi bu yöntem diğer makinelerin çıkmasına da öncülük etti. Pantograf yöntemi ile kopyalanan yazılar, makineleşmeden önce tekerlekli fotokopiler ile çoğaltılıyordu. Sanayi devriminin hızına yetişmek için bir adım öne atılıp makineleşmeye geçilmesi gerekiyordu. Buna öncülük eden ve makine anlamında ilk fotokopi makinesini üreten kişi ise George C. Beidler oldu.

George C. Beidler 1906 yılında Rectigraph Company’yi kurdu ve ilk fotoğraf kopyalama makinelerini üretti. Fotokopi makinesi belgeleri hızlı kopyalayabilir ise tam anlamıyla işe yarar demekti. Bunu Beidler de biliyordu. Kendisinin icadı fotoğraf çekme üzerineydi ve çok zaman alıyordu. Daha sonra 1909 yılında fotoğraf kağıdı ve kimyasallarını üreten şirket olan Haloid Şirketi’ne daha yakın olabilmek için New york’a taşındı. Daha sonra 1935 yılında Haloid Şirketi George C. Beidler’ın şirketini satın aldı. Bu girişim ile fotokopi makineleri üretime adım atan şirket, son büyük hamlesi olarak Chester Carlson’ın xerographic fotokopi makinesinin üretim hakkını alarak, günümüzde kullanılan fotokopi makinesinin de ilk resmi üretimini yapmış oldu.

Özetlemek gerekirse. Johann Gutenberg’in geliştirdiği matbaayı saymazsak ilk fotokopi makinesi temel anlamda sanayi devriminde 1840 larda kullanılmış, 1906 yıllarında geliştirilmiş ve 1938 yılında da resmileştirilmiş diyebiliriz.

Kaynak: https://www.bogazicifotokopi.com.tr/istanbul/fotokopi-kiralama/

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir