Hamile kadınlar kaç saat çalışır? Gebe kadınların çalışma saatleri…

  • 4 Months ago
  • 0

İş hayatındaki kanun ve yönetmelikler Bir takım vaziyetlerde Bir takım çalışanlara hususi yenilemeler yapmaktadır. Yapılan bu müspet ayrımcılık bu çalışanların iş hayatına katılmaları ve mağdur olmayarak çalışmalarını hedeflemektedir. bu konuyla alakali özellikle kadınlara baz alinarak Bir hayli düzen etme bulunmaktadır. Bu vaziyetlerden biri de kadın çalışanların gebelik süreleridir. gebelik seklinde var olan kadın çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi, onlara tanınan imtiyazlar ve korumacı mevzuat hükümleri, çalışma hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Çalışan kadının gebelik vaziyetinin kesinleşmesinin derhal peşinden bunu iş adina bildirmesi gerekmektedir. Bu mecburi bildirime karşı olarak da işveren hamile çalışanı amaciyla iş sıhhati ve güvenliği açısından İhtiyaç duyulan bütün düzen etme ve önlemleri almak zorundadır. Çalışan hamile kadınların çalışma koşulları mevzu olduğundan akıllara gelen tek başka konuda mesai saatleri. Peki, hamile kadınlar kaç saat çalışır? hamile kadınların çalışma saatleri ne civarindan olmalıdır? İşte heyecan edilen bütün bu suallerin cevaplarını bulabileceğiniz haberimizin detayları…

HAMİLE bayanlar KAÇ SAAT ÇALIŞIR? hamile kadinlarin ÇALIŞMA SAATLERİ

Çalışan kadın işçinin gebelik vaziyetinde Bir takım düzen etmelerin yapılması gerektiğini dahada evvel söylemiştik. Yapılması koşul olan düzenlemelerden biri de hamile çalışanın mesai saatleri ve vardiyaları ile ilgili.

Gebe çalışanın çalışma süreleri ile alakalı düzen etme “Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları ile alakalı Yönetmelik” kararlarında açıkça belirtilmiştir.

“Çalışma saatleri

– hamile veyahut emziren çalışan gün içinde yedi buçuk saatten çok çalıştırılamaz”.

4857 sayılı İş Kanunu, başka işçilerin çalışma sürelerini haftalık olarak belirlerken, hamile çalışanlar amaciyla çalışma süresi hergün çalışma süresi olarak belirtilmiştir. hergün çalışma süresi limiti bu yönetmelik maddesi ile getirilmiştir.

Buna göre bebe işçi hergün çalışmasını, 7,5 saatten çok gerçekleştiremez. aynı zamanda hamile çalışan eğer döneminden evvel gece postasında çalıştırılıyorsa gebeliği süresince ve doğumdan sonraki tek sene içinde gündüz postasına alınmalıdır.

İLGİLİ HABERDoğum desturu hesaplama nasıl yapılır?Doğum desturu hesaplama nasıl yapılır?

ekonomi gebelik havadis hamile gebelik Kadın nasıl yapılır laf süt
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir