Esed rejiminin heyeti, “Türkiye’yi kınama” önerisi kabul edilmeyince toplantıyı terk etti

  • 2 Months ago
  • 0

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının 2. turuna Beşşar Esed rejimini temsil eden heyetin uzlaşmaz tavrı damga vurdu. Komite’nin 45 kişilik imla heyeti üyeleri, 2. turun evvel toplantısı amaciyla TSİ 12.00 sularında BM Cenevre Ofisi’ne geldi.

Heyetlerin kendisinin içlerinde yaptıkları toplantılardan ardindan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, rejim, karşıt görüşlü ve sivil cemiyet kuruşlarının temsilcilerinden oluşan heyetlerle ayrı ayrı tek araya geldi.

Rejimin eş başkanlığını yürüten Ahmed Kuzbari’nin Komite’ye sunduğu “yeni gündem maddeleri” muhalifler ve Bir takım sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri tarafından onay görmedi.

Bunun üstüne rejim heyeti, BM’den ayrılarak konakladıkları otele dönerken muhalifler ise TSİ 18.00’e civarindan müzakerelere ayni ritimde devam etti.

“TÜRKİYE’NİN KINANMASINI İSTEDİLER”

Muhaliflerin oluşturduğu Müzakere çok Konseyi Sözcüsü ve Anayasa Komitesi üyesi Yahya el Aridi, BM’den ayrılmadan evvel medya mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bugün Anayasa Komitesi toplantıları yapılmadı. Bunun nedeni de toplantıda müzakere edilmesi koşul olan program veyahut takvimde anlaşma sağlanamaması.” dedi.

Aridi, dört vakit evvel BM’ye “hazırlanacak tertemiz Suriye Anayasası’nın ön sözü ve Anayasa’ya ait esas ilkelerden” oluşan iki gündem maddesi sunduklarını belirtti.

Rejimin ise kendilerinin aksine Anayasa Komitesi toplantılarını “politikleştirme” çabası içinde olduğunu ve medyatik davrandığını ifade eden Aridi, “Rejim heyeti terörizmle mücadele, yaptırımların kaldırılması ve barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı Türkiye‘nin kınanmasını bulunan üç maddeyi gündeme aldırmaya çalıştı.” diye konuştu.

“ADANA MUTABAKATI’NI HATIRLATTIK”

Aridi, “Rejime, Adana Mutabakatı’nın oldukça net olduğunu anımsatmak istiyoruz. Bu tartışılamaz bile.” ifadesini kullanarak, rejimin, 2. turun evvel gününde toplantılar başlamadan BM’den ayrılmasının Yalnızca kendilerinde değil, 23 milyonluk Suriye halkında düş kırıklığı yarattığını söyledi.

“İDLİB’DE OLANLAR KOMİTENİN ÇALIŞMALARINA zarar VERİYOR”

Aridi, rejimin İdlib’de sivillere baz alinarak saldırılarıyla alakalı suale da “İdlib’de olanlar belki de Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına zarar verme emelini güdüyor.” Cevabını verdi.

Komite görüşmelerinin başarıya ulaşması amaciyla İdlib’deki saldırıların bitmesi gerektiğini belirten Aridi, kendisinin gündemlerinin de Suriye’de 9 senedir süre gelen “trajedinin” tek vakit evvel bitmesi amaciyla tertemiz anayasanın hazırlanması olduğunun altını çizdi.

Aridi, rejimin hamlesinin “zaman çalmaya baz alinarak Strateji olduğu”na dikkati çekerek, yarın yapılacak toplantılara katılmalarını beklediğini sözlerine ekledi.

İLK TUR TOPLANTISI YOĞUN GEÇMİŞTİ

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, evvel tur toplantılarının derhal peşinden düzen ettiği medya toplantısında, iyi tek başlangıç yaptıklarını ve görüşmelerin genel beklentiden dahada iyi geçtiğini bildirmişti.

Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının evvel turu iki kademeli düzenlenmişti. 150 üyenin katılımıyla 30 Ekim’de başlayan ve tek Kasım’da sona eren açılış toplantılarının derhal peşinden 45 kişilik imla kurulu, 3-8 Kasım’da BM Cenevre Ofisi’nde yoğun müzakereler gerçekleştirmişti.

SURİYE ANAYASA KOMİTESİ’NİN YAPISI

Suriye Anayasa Komitesi, hatri sayilir büyüklükte ve minik olmak üzere iki yapıdan oluşuyor. hatri sayilir büyüklükte yapı, komite azalarının tümünü kapsıyor ve rejim, muhalefet heyeti, sivil cemiyet temsilcileri olmak üzere üç gruptan oluşuyor. minik yapı ise üç listeden seçilen 15’er kişiden alana geliyor ve anayasanın yazımından sorumlu bulunuyor.

45 kişilik imla kurulunun hazırladığı taslakları, 150 kişilik hatri sayilir büyüklükte yapının onaylaması, karar alınması amaciyla ise üyelerin asgari yüzde 75’inin “evet” reyi gerekiyor.

Komitenin yapısıyla alakalı en dikkati çeken husus ise iki eş başkana sahip olması. Muhaliflerin eş başkanlığını Daha önceki Suriye karşıt görüşlü ve Devrimci Güçler ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el Bahra, rejimin eş başkanlığını ise evvelki anayasayı hazırlayan komitede de bulunan hukukçu Ahmed Kuzbari yürütüyor.

Kaynak: AA

Haber Videosu: Esed rejiminin heyeti, “Türkiye’yi kınama” önerisi onay edilmeyince toplantıyı terk etti

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir