Dolar/TL ne kadar oldu? (05.08.2019)

  • 4 Months ago
  • 0

Tüketici ücretleri Endeksi’nin (TÜFE) Temmuz’da KDV ve ÖTV indirimlerinin sonlanmasının yanı sıra, yapılan akım zammı hasebiyle aylık %1.6 artış göstermesi, senelik enflasyonun ise Haziran’daki .72’den .9’a yükselmesi bekleniyor.

Dolar/TL saat 09.14 itibariyle 5.5866/5.5897’den işlem görüyor. Kurun mevzubahis seviyelerdeki seyri ayni ritimde devam ediyor.

Reuters’ın toplaminda 18 müessesenin katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre; aylık tahminler %0.5 düşüş ile %2.50 artış, senelik beklentiler .5-18 bandında yer alırken, sene sonu tahminleri ise tek evvelki anketteki .25’ten .5’e geriledi.

Ticaret savaşı kaygıları ile yatırımcıların Japon yeni, tahvil ve altın benzeri emniyetli liman varlıklara yönelmesi ile Asya pay senetleri 9 ayın en hatri sayilir büyüklükte hergün düşüşünü kaydederken; yuan 10 seneden uzunca tek zamanin en düşük seviyesine geriledi.

Küresel piyasalar, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal 300 milyar dolar tutarındaki ürüne tek Eylül’den bu yana ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından, tek aylık ticaret ateşkesinin bittiği gerekçesiyle tedirgin. Çin bunun karşısında savaşacağını açıkladı.

Işık taşınır Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, ticaret savaşlarının tesiriyle yuan da kati hareketlerin görüldüğünü ve bunun gelişmekte var olan ülkeleri dolaysiz etkileyerek zayıflattığını söyledi.

Bunun yanı sıra içeride açıklanacak var olan enflasyon verisinin önemine dikkat çeken Kavak, “Yıllık enflasyon seviyesinin üstüne çıkabilir. Burada reel üremin vaziyeti kritik, nihayet nema indiriminin derhal peşinden 8 puanın üzerinde var olan reel nema dört puanın belli tek süre üstüne civarindan düştü. Reel üremin üç nokta veyahut altına gelmeye başlaması seklinde ülkemiz cenup Afrika, Rusya benzeri ülkelerin reel faizine yaklaşacaktır ki bu da carry trade avantajını kaldırır ve yatırımcı çıkışına neden olabilir. Dolar/TL 5ç62 seviyesinin üstüne atarsa tekrar 5.72-5.77 seviyelerine devinim başlayabilir. Kurun 5.54 seviyesinin altında kapatması seklinde ise tekrar 5.51-5.48’lere devinim olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ortada Bankası’nın (TCMB) faizleri indirdiğini ve dahada da ineceğini, enflasyonun da düşeceğini söyledi.

Para Politikası heyeti (PPK) Murat Uysal’ın başkanlığındaki evvel toplantısında iyileşmenin sürdüğü enflasyonun yılsonunda beklentilerin altında kalabileceği öngörüsü ile politika faizini 425 baz nokta indirimle .75’e çekerken, böylelikle 4.5 senelik aranın derhal peşinden evvel kez nema indirimi gerçekleşti.

Öte istikametten yumuşak başlı nihayet enflasyon raporu toplantısında nema indirimi ile alakalı kayda kıymet manevra alanı olduğuna değin iletinini yineledi.

Analistler TL’nin Daha çok kazanç çikarmaya ayni ritimde devam etmesi, küresel ortada bankaların genişlemeci politikalara tekrar yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine baz alinarak müspet beklentilerin derhal peşinden riziko primindeki düşüşün TL’ye destek vermeye ayni ritimde devam ettiğini belirtiyor.

Öte istikametten piyasaların gündeminde ülkemiz AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de su ile yaşanan gerginlik, mümkün tek bakanlar heyeti revizyonu, tertemiz parti hazırlıkları ve jeopolitik gelişmeler de kalmaya ayni ritimde devam ediyor.

Diğer istikametten kredi derecelendirme kuruluşu S

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir