Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-35 gerilimiyle ilgili konuştu: Bunun adı gasp olur

  • 7 Months ago
  • 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Osaka’da yapılan G-20 Zirvesi’nin derhal peşinden Kyoto, Tokyo ve Pekin’e geçerek açılışlara katıldı ve mühim temaslarda bulundu. Pekin’den Türkiye‘ye hareketinden evvel oradaki ülkemiz Büyükelçiliği’nde gazetecilerle buluşup hasbihal etti.

Osaka’daki G-20 zirvesinin derhal peşinden Japonya’daki ziyaretlerini laf eden Erdoğan, “Kyoto’da Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi ile ara Güler resim Sergisi’nin açılışını yaptık. derhal peşinden Tokyo’da resmi temaslarımızı gerçekleştirdik. Türk ve Japon iş adamlarının katılımıyla Türk-Japon İş Forumunu yaptık. Japonya Meclis Başkanı ile tek Müzakeremiz oldu. Japonya İmparatoru Naruhito ile iyi ve sıcak tek müzakere gerçekleştirdik. Japonya Başbakanı Sayın Abe ile çalışma yemeğinde kurullar arası toplantıyla ikili ilişkilerimizi ve bölgesel, küresel konuları çevreli tek şekilde ele aldık” diye konuştu.

JAPONYA İLE GÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİ

Erdoğan, şöyle ayni ritimde devam etti: “Japonya ile ahenk gösteren ücret ilişkilerimizi geliştirmek amaciyla ahenk gösteren ücret ortaklık anlaşmasını bitirmek üzereyiz. Türk-Japon bilim ve Teknoloji Üniversitesi ilişkilerimizi taçlandıran tek adım olmuştur. Yakın tek vakitte rektör atayacağız ve üniversite kampüsünün inşası başlayacak. Japonya ile altyapı, teknoloji, enerji ve müdafaa sanayii alanlarında iş birliğimiz güçlenerek ayni ritimde devam ediyor. Asya’nın en mühim ülkelerinden biri var olan Japonya ile Asya, Çin-ABD gerginliği, İran, şimal Kore ve Suriye konularını da ele aldık. Japonlar da ABD’nin İran yaptırımlarından rahatsız. İran ile iyi ilişkileri var. ama Abe’nin arabuluculuk girişimi de netice vermedi. Bölgemizdeki problemleri çözmek amaciyla tertemiz nazar açılarına ve yürekli tek liderliğe gereksinim var.”

50 MİLYAR dolar degerinde HEDEF

Çin milletçe Cumhuriyeti hükümet Başkanı Sayın Xi Jinping ile kapsamı geniş tek müzakere gerçekleştirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “50 milyar dolar ticaret hacmini hedefledik. Bunun amaciyla atılacak adımların müzakeresini yaptık. Türkiye’deki Çin yatırımlarının artmasını teşvik ediyoruz. Türkiye’de 1000’in üzerinde Çinli girişimci var. Türk mallarının Çin pazarına girmesi ile alakalı da müsterek iradeyi Sayın Xi Jinping’de gördüm. bu konuyla alakali bizden ayrım alanlarda Çin’e dışsatım yapmamızı istediler” diye konuştu.

THY’YE YENİ DESTİNASYONLAR

Stratejik ortaklık anlaşmasının Çin ile ilişkileri dahada ileri düzeye taşıyacağını kaydeden Erdoğan, “Savunma sanayiine ve ileri teknolojiye baz alinarak adımlar atabiliriz. Ticaretteki dengesizliği de bu yolla aşabileceğimize inandığımızı karşılıklı olarak ifade ettik” dedi. Türk-Çin Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi’nin Türk tarafındaki eşbaşkanlığını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yürüttüğünü laf eden Erdoğan, enerji, ticaret, teknoloji altyapı ve turizm alanlarında iş birliğinin güçleneceğini söyledi. Turizmde Çinli ecnebi gezgin sayısının yüzde 60 artışla 400 bini aştığını kaydeden Erdoğan, “THY’nin Çin’de Bir hayli destinasyona ihtiyacı olduğunu bize söylediler. Biz de kendilerinden rica ettik. mevzu hakkinda İhtiyaç duyulan talimatları verdi. Temenni ederim ki bu da kısa müddette gerçekleşir” ifadelerini kullandı.

DOĞU TÜRKİSTAN VE UYGUR

“2021 diplomatik ilişkilerimizin 50. yılı. bunun için baz alinarak çalışmalarımız olacak. Çin’de tek Yunus buyruğa Kültür Merkezi açılacak” diyen Erdoğan, şöyle ayni ritimde devam etti: “Görüşmemizde doğu Türkistan ve Uygur konusunu da ele aldık. Bu problemde karşılıklı hassasiyetleri dikkate alarak tek çözüm bulabileceğimize inanıyorum. ama Bu tür konulari istismar eden yaklaşımlar da var. Bu istismarlar da Türk-Çin ilişkilerinde menfi yansımalara neden oluyor. bu konuyla alakali istismarlara fırsat vermemek lazım. Bunlar üzerinden bu tür istismarları yapanlar, tek tür rant ele geçirme gayretine girenler ne yazık ki işin hatri sayilir büyüklükte ölçekte T.C. devletinin tek karşı devletle ilişkilerini düşünmeden duygusal Bir takım hareketler dahil kismina girerek bedelini, faturasını neden kendisinin soydaşlarına gerekse T.C. devletine ödetiyorlar. Atacağımız başka adımlar da var. Gerekirse Türkiye’den doğu Türkistan’a tek heyet gönderilmesi noktasında bunun için da açık olduğunu söyledi. ‘Gelsinler, gezsinler, baksınlar’ dedi.”

VERGİ VE TİCARET SAVAŞLARI

Bölgesel, küresel konularda Çin’le Bir hayli hususu paylaştıklarını kaydeden Erdoğan, “Vergi ve ticaret savaşlarından biz de rahatsızız, onlar da rahatsız. İran yaptırımları da bölgesel istikrar ve sulha katkı sunmuyor. Bundan kendileri de rahatsız. Çin’in yollar ve Kuşak projesini Türkiye’miz amaciyla de mühim buluyorum. Zira biz de ortada koridor projesiyle gündemdeyiz. Bunun yanında Sayın Xi Jinping’i ülkemize çağrı etmiştim, müspet cevap verdi. ahenk gösteren vakitte Türkiye’ye yapacağı ziyaret ilişkilerimizi güçlendirecektir” diye konuştu.

ÇİN İLE müsterek YATIRIMLAR

Türkiye’nin Çin’e ihracatının arttığının altını çizen Erdoğan, “Bizim onlarla yapacağımız en mühim iş demiryolu yatırımlarına baz alinarak olacak” dedi. birlikte yapılabilecek yatırımlar olarak Kanal İstanbul’u, boğazdan üç katlı geçişleri ve Konya’daki projeleri misal gösteren Erdoğan, “Sivas-Erzincan demiryoluyla alakalı de müspet yaklaşımları var. Arkadaşlarımıza bütün bunlarla alakalı İhtiyaç duyulan talimatları verdik. Onlar da bu zamani takip edecekler. bendeniz kısa vakitte netice alacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

TERÖRLE sorunlari VAR

müdafaa sanayiinde de iş birliğinin vurgulandığını kaydeden Erdoğan, şöyle ayni ritimde devam etti: “Kendilerinin de terörle alakalı ileri derecede sıkıntıları var. Bu konuya baz alinarak aynı hassasiyeti paylaştıklarını ifade etti. Bundan ardindan da atacağımız adımlarda dayanışma içinde olmaya ayni ritimde devam edeceklerini söylediler. elbet ‘Tek Çin’ projesi kendileri amaciyla çok önemli. Bizim de bu hassasiyeti gösterdiğimizi tespit etmiş vaziyetteler. Libya ile alakalı konularda da bundan sonraki süreçte dayanışmamızı göstereceğimiz ülkelerin sayısı da her geçen vakit artıyor. Bu da Libya’da attığımız adımları güçlendiriyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin suallerine şu yanıtları verdi:

“YENİ İMPARATOR MÜTEVAZI”

Japonya İmparatoru ile görüşen evvel liderlerden birisiniz. tertemiz İmparatorla sohbetinizle alakalı detayları paylaşabilir misiniz?

tertemiz İmparatorun tek öncekine göre dahada genç, 59 yaşında, olması hasebiyle dahada dinamik, mütevazı tek yapısı var. Kapıya civarindan gelerek beni İmparatoriçeyle birlikte karşıladılar. birlikte çıktık, müzakeremizi yaptık. tekrar kapıya civarindan geldi ve uğurladı. Bu mütevazı durum aslında geleneklerinde var. Yarım saat Müzakeremiz oldu. bendeniz kendisini Türkiye’ye çağrı ettim. Biliyorsunuz yurtdışına çıkış amaciyla İmparatora müsaadeyi hükümet veriyor. Bu mevzu hakkinda olarak da “Biz Sayın Başbakan’la görüşürüz, ona da söyleriz, sizi Türkiye’de ağırlayalım” dedik. Zira İmparatoriçe Türkiye’ye gelmemiş ama Türkiye’yi sevdiğini söyledi. “O halde bekliyoruz” dedik.

“FÜZE” GÜNDEME GELMEDİ

nihayet senelerde Türkiye- Çin ilişkilerinde iki gerilim noktası oldu. İlki Çin’e verilen ama iptal edilen roket ihalesi. İkincisi Uygur milletçe ozanı Abdürrahim Heyit’in öldürüldüğü iddiası üstüne Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı İzah ve Çin’in Heyit’in yasamda olduğuna ait yayınladığı video. Siz Şi ile baş başa müzakere yaptınız. Bu konular gündeme geldi mi? çoklukla değerlendirirseniz müspet işaretler var mı?

Bu roket meselesinin askeri, stratejik, teknik Bir hayli boyutu var. Ama bu Çin’e baz alinarak rastgele tek önyargıdan kaynaklanmadı. görevli arkadaşlarımız Rusya’nın da önerinini görünce incelemesini yaptılar, teklifleri mukayese ettiler ve o vakit kararı bu şekilde aldık. Ama bu bizim Çin’le müdafaa sanayiine baz alinarak ilişkilerimizin kopması mananına Katiyen gelmez. Biz Çin’le Bir hayli noktada alışveriş yapabiliriz. Zati bu erken sayın hükümet başkanı roket alımından vazgeçilmesi mevzusunu gündeme dahi getirmediler. bunun benzeri tek şey olmadı.

İkinci suale gelince, bu konuyla alakali o Bilinen olayı kendileri hiç açmadı. Açmadığı halde biz o vakitki vaziyeti biliyoruz. Burada Ne yazık ki bizim kendisinin Dışişleri örgütümüzün iletişim yanlışı olmuştur. Ama onlar da yoluna girmiş oldu.

“EN HAFİF İFADE SKANDAL”

BM genel Sekreteri Özel Temsilcisi Virginia Gamba PKK ile bebek savaşçılar ile alakalı tek anlaşma yaptı. BM Temsilcisinin pkk terör örgütüyle anlaşma yapmasını nasıl karşılıyorsunuz?

BM’nin pkk terör örgütü YPG/PKK ile bünyesindeki bebek savaşçıları bırakması bahanesiyle görüşmesi ve tek anlaşma imzalanması Katiyen onay edilemez. bu konuyla alakali biz de alakalı mercileri ağırbaşlı manada silkelemek istiyoruz. Hangi gerekçeyle olursa olsun BM’nin tek pkk terör örgütünü bu şekilde muhatap alması, masaya oturması ve resmi tek durum tanır benzeri tek anlaşma imzalaması en hafif ifadesiyle tek skandaldır. BM bunun benzeri tek skandalın altına imzasini koyamaz. Olacak iş değil. bendeniz gıyabında söylüyorum ama BM genel Sekreteri Guterres’in bundan haberi yoktur, bunun benzeri tek yanlışı Katiyen yapmaz diye düşünüyorum. Silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki hususi temsilci Virginia Gamba’nın bu işlemini protesto etmek amaciyla BM devamlı Temsilcimiz Feridun Sinirlioğlu girişim başlattı. Döner dönmez de evvel etapta Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Guterres’le konuyu ele alır. dahada ardindan gerekirse bendeniz de görüşürüm. Bu ortada bırakılacak tek mevzu değil.

“MAZLUMUN YANINDAYIZ”

Çin medyasında tek makaleniz çıktı. “Türkiye ve Çin müsterek tek vizyonu paylaşıyor” diyorsunuz. “Küresel düzenin tekrar inşası amaciyla Çin ve ülkemiz mesuliyet alabilir” diyorsunuz. Yapılabilecek tek şey var mı? Çin bu konuyla alakali içten davranıyor mu?

bendeniz Çin’in bu konularda içten davranmadığına Katiyen inanmıyorum. Çin inandığı doğrularda çok durabilen tek ülke. Bilinen şu anda ülkemiz hemide doğuya hemide batıya açık tek memleket ve coğrafya olarak baktığımız vakit Asya istikametinde çok dahada hatri sayilir büyüklükte tek toprağa sahibiz. Dolayısıyla bizim Çin’le atacağımız müsterek adımla hemide İslam dünyası ayni vakitte da Çin’in kendisinin coğrafyası olarak baktığımız yerlerde, Çin’in BM Güvenlik Konseyi’ndeki konumunu da ele aldığımızda bu konuları değerlendirmek bizim amaciyla çok dahada huzurlu ve kuvvetli olacaktır. “Dünya 5’ten büyüktür” derken bizim yanımıza birilerini almamız lazım. Hele hele BMGK içinden birilerinin bizim yanımızda yer alması bu zamani hızlandıracaktır. Biz bunu dünyadaki 190’ı aşkın ülkeyle konuştuğumuzda birçoğu Zati çekingen korkak, huzurlu devinim edebilen yok. Kimisi dolara bakıyor. Kimisi değişik avantalara bakıyor. Ama biz değişik tek yere bakıyoruz. Zira eğer biz Allah’ımıza dayanmazsak, hakkın ve haklının yanında olmazsak bunun hesabını basit kolay veremeyiz. Bu yeryüzünde iki seçeneğimiz var. Ya mazlumların yanında olacağız ya zalimlerin yanında olacağız. Biz mazlumların yanında olmayı kabullendik. Birileri de zalimlerle yürüyor. Ama tarih süresince onlar da zalimlerle anılacaklar. Bu hayat Firavunlar gördü, Nemrutlar gördü. Nemrutlarla, Firavunlarla birlikte olanlar Katiyen hayırla yad edilmiyor. Bu devrin de Nemrutları, Firavunları var. Onlar da yarın öyle anılacaklar.

“ÖNCE BİZ PLANLAYALIM”

ADB-İran arasındaki gerilim… Sizin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump’la güven ilişkinizden yola çıkarak… Türkiye’nin arabuluculuk görevi üstlenmesi mevzubahis olabilmektedir mi? mümkün tek İran-ABD çatışması alanda nasıl tek etki yapar?

Bunu aslında kimse düşünmek istemiyor. Kimse o konuya girmek dahi istemiyor. Sayın Trump’la yaptığımız görüşmede bu mevzu hiç gündeme gelmedi. Ama Abe ile yaptığımız görüşmede Abe “Böyle tek olayda birlikte olabilmektedir miyiz?” dedi. bendeniz de “Niye olmasın” dedim. “Her ikisiyle de neden Ruhani neden Hamaney’le görüşmelerde bulunabilirim” dedim. “Beraber derseniz, birlikte de olabilir” dedim. O konuda tek sıkıntımız yok. elbet nereden başlayacağız, nereye gideceğiz, nerede bitireceğiz? Bunlar da önemli. Acemlerin tek sözü var; “Oturdular, konuştular ve dağıldılar” derler. Öyle olacaksa hiç manası yok. Yalnızca vakit kaybedersiniz, o kadar. Burada da netice almaya odaklanılmalı. Sayın Başbakana sordum “Sen müzakere yaptın, nasıl gördün?” diye… Baktım Bir hayli müspet görmemiş. Bundan sonraki süreci, suallerin Cevabını evvel biz planlayalım, ardindan ne benzeri adım atacağız onları konuşalım dedik.

“TAVRI TAKDİRE ŞAYAN”

Trump’la yaptığınız müzakere ABD’de Bir takım kesimleri rahatsız etmiş görünüyor. Amerikan Dış İlişkiler Meclis Başkanı Engel, Trump ile sizin aranızda geçen görüşmelere ait Trump’a ağır ifadelerle yüklendi. Belli ki görüşmede konuşulanlar ve Trump’ın sergilediği müspet tavır onları çok rahatsız etmiş. Sizce neden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müesses nizamı Trump’ı sevmiyor?

Dünyanın her yerinde Zati müesses nizamlar tek yere odaklıdır. Bunlara karanlık güçler de diyebilirsiniz. Onlar oralarla pazarlıktadır ve oralar yerine adımlarını atarlar. Müesses güçler Katiyen o ülkedeki bu tür siyaseti de sevecek diye tek şey yok. Şimdi Türkiye’de Erdoğan’ı seven var sevmeyen var. İlk seçildiğimizde yüzde 34,2’yle geldik. İki parti geldik. tek cumhuriyet milletçe partisi vardı, tek biz vardık. Ama parlamentonun yüzde 63’üne sahiptik. Ondan sonraki süreçte mahalli seçimlerde değişik oylar aldık, genel seçimlerde onun fevkinde oylar aldık. Cumhurbaşkanlığında yüzde 52’ye civarindan tırmandık. Ama mahalli seçimde dahada değişik oylar aldık. Şimdi içeride ve dışarıda bunu istediği benzeri değerlendirmek suretiyle AK Parti’ye yüklenmek isteyenler oluyor. Dışarıda Batıcı, egemen güçler, özellikle çıkar şebekeleri bize her vakit çok çirkin yaklaşmışlardır. Biz bunlara Katiyen prim vermedik. Kararlılıkla yolumuza ayni ritimde devam ettik. Bundan ardindan da aynı şeyler olacak.

Sayın Trump’ın o vakit yaptığımız görüşmede arkadaşlarıma kullandığı ifadeler, onlara baz alinarak alana koyduğu tavır, takdire şayandır. bendeniz de Zati kendilerine bu tür tavırlarını sevdiğimi belirttim.

Siz tek alıcı arıyorsanız, tek alıcı çıkmışsa, o alıcı de ödemelerini tıkır tıkır yapmışsa sen o müşterinin malını nasıl vermezsin? Bunun isimi gasp olur. Biz şu anne civarindan da 1,4 milyar dolar tediye yaptık. Askerlerimiz pilotlarımız tek general eşliğinde eğitime gitti. dört tanesini teslim ettiler, diğerlerini bıraktılar. 116 adet F-35 almak amaciyla sözleşmemizi yaptık. Biz burada sektör değil aynı zamanda müsterek üreticiyiz. Bir takım parçalarını da Türkiye’de üretiyoruz.

Biz füzeler noktasında geçmişte Patriotlara alıcı olduk ama bu alıcı oluşumuz karşılıksız bırakılınca biz dahada neyi bekleyeceğiz, başımızın çaresine bakmayacak mıyız? Düşman saldırsa biz tek yerden sistem bulalım öyle savaşalım mı diyeceğiz? önlemimizi derhal almamız lazım.

“HAFTER KORSAN KONUMDA”

Libya ile alakalı gelişmeler oldu. 6 Türk yurttaşı kaçırılmıştı. hür bırakıldı. Orada belli tek süre dahada bize bilgi verir misiniz? doğu Akdeniz satrancında Libya-Türkiye nasıl tek iş birliği yapacak?

Bizim Zati askeri anlaşmamız var. Bunu dahada da güçlendirdik. Orada BM’nin beynelmilel hukuka göre muhatabı Sarrac’tır. Hafter şu anda orada tam manasıyla korsan devinim yapmıştır; korsan konumundadır.

Biz de bugüne civarindan bütün görüşmelerimizi Sarrac’ın ekibiyle yaptık. bendeniz bugüne civarindan Hafter’le muhatap olmadım. Şimdi BM’nin de bunun için göre adımlarını atması lazım. Şu vakit Sarrac ve ekibi kaybedilen yerleri her geçen vakit tekrar art alıyorlar. Temenni ederiz ki kısa vakitte Libya’da da tek seçime gitme imkanı doğar. milletçe kendisinin haklarını demokratik yollarla temsil etme imkanı yaklar.

“O DİLLE DE KONUŞURUZ”

Kıbrıs Rum Kesiminin sondaj faaliyetleri ayni ritimde devam ediyor. Karşı tarafın haklar tanımazlığına karşı ne tür tedbirler alınıyor?

haklar içinde atılması koşul olan adımları atıyoruz. Bundan ardindan da bunun benzeri götürmeye çalışacağız. Ama karşımıza haklar tanımazlar çıkarsa, onların anlayacağı dil neyse o dille de konuşmasını biliriz. Orada hiçbir hukuku olmayanların kendilerine dogruluk istihsal etmeleri onay edilebilir tek şey değil. Zati cenup Kıbrıs bugüne civarindan Katiyen hukukla devinim etmedi. AB’ye girişi şaibeli var olan cenup Kıbrıs Rum idaresi oradan aldığı güçle KKTC’yi korkutmaya çalışıyor. su de dürüst devinim etmiyor. Bürgenstock’ta KKTC’ye en hatri sayilir büyüklükte haksızlık yapılmıştır. Referandumda hayır dediği halde cenup Kıbrıs AB’ye alınmıştır; şimal Kıbrıs evet dediği halde alınmamıştır. AB’nin mali yaptırımlar noktasında da şimal Kıbrıs’a ödemesi koşul olan kazanç ödenmemiştir. Şimdi biz bu AB’ye nasıl inanalım? Bunlar dürüst değil. Bunların hepsi gaspçı. Burada da yaptıkları tekrar bu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir