Bakan Kasapoğlu: Sporun olduğu yerde barış, kardeşlik vardır

  • 5 Months ago
  • 0

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Almanya’nın Hamm şehrinde Türk ve Almanlara baz alinarak spor, eğlence ve zanaat alanında çeşitli etkinliklerin bulunduğu üç hergün Avrupa Spor ve Kültür Festivali’nin (ASKFEST) açılışına katıldı. bakanimiz Kasapoğlu, LippenPark’ta düzen eden festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Spor kardeşliğin, barışın, sevginin, saygının, empati kurmanın en iyi araçlarından biridir. Avrupa Spor ve Kültür Festivali’nin açılış merasimi vesilesiyle tek aradayız. Festivalimizin Türk-Alman toplumuna, gençlerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

neden memleket içinde gerekse vatan dışında yapılan sportif aktiviteleri çok önemsediklerini belirten bakanimiz Kasapoğlu, “Sadece ülkemizde değil, vatan dışında yaşayan gençlerimizin de bizler amaciyla ne civarindan kıymetli ve kıymetli olduğunu her vakit uygulamalarımızla da ifade ediyoruz. vatan dışında yaşayan gençlerimizi Türkiye’de yaşayan gençlerden ayrı tutmuyoruz. Bizim kalbimizdeki, gönlümüzdeki yerleri bir. Bundan sonraki süreçte Türkiye’de olduğu benzeri ülkemiz dışındaki gençlere baz alinarak faaliyetlerimizi, etkinliklerimizi, çalışmalarımızı artıracağız. Onun amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek çaba içerisindeyiz. vatan içindeki tesislerimizi vatan dışındaki gençlerimizin de kullanımına saglamak amaciyla mühim atılımlar alana koyuyoruz. Her tek gencimiz bizler amaciyla mühim tek potansiyel, mühim tek zenginliği ifade etmekte ve onların bu zenginliklerini alana çıkaracağız ve her tek tanesini geleceğin kuvvetli anne adayi ve babaları olmaları amaciyla yetiştireceğiz” diye konuştu.

Yalnızca Almanya’da değil Türk nüfusunun yoğun olduğu yerlerde bu tür faaliyetleri artıracaklarını belirten bakanimiz Kasapoğlu, “Spor birleştirir, spor dönüştürür, spor kötülükleri önler. Bu manada sporcular sahada tek kardeşlik örneğini alana koyuyorlar. Bu tabloları el birliğiyle çoğaltacağız çünkü sporun olduğu yerde barış vardır, kardeşlik vardır, gülümseme vardır, dahada az acı vardır, birlikte hayata heyecanı vardır” dedi.

Sporun birleştirici ruhuna vurgu yapan bakanimiz Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sporun açamayacağı tek kapı görmüyoruz. o nedenle sporu yaygınlaştıracağız. Sporu ülkemizde tek kültür haline getireceğiz. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla her ferdimizin netlikle tek spor branşıyla uğraşmasının önünü açacağız. Tesislerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın kuvvetli liderliğinde nihayet 17 senede inşa ettik. Şimdi hemide vatan içinde hemide vatan dışında tesislerimizi, kamplarımızı, gençlik kamplarımızı insanımızla doldurma ve güçlü, yoğun faaliyetler gerçekleştirme zamanı.”

bakanimiz Kasapoğlu açılış konuşmasının ardından, Türk ve Alman futbolculardan oluşan karma takımların arkadaşlık maçında, topa dokunarak sembolik olarak başlangıç vuruşu yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Hamm Belediyesi iş birliğiyle örgütlü edilen festivalde, çağdaş, ananesel spor müsabakaları, ferdi takım sporu etkinlikleri, çocuklar ve yetişkinler amaciyla oyunlar, kültür zanaat faaliyetleri ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi.

DHA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir